Niski koszt budowy, prostota i szybkość montażu oraz duży wybór ofert sprawiają, że domy modułowe/szkieletowe ciszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Na co należy zwrócić uwagę ubiegając się o kredyt na budowę takiego domu?
Zaciągamy kredyt na budowę domu modułowego / szkieletowego – co warto wiedzieć?
Budowana nieruchomość musi być na trwale związana z gruntem, tzn. musi posiadać FUNDAMENTY. Żaden bank nie zgodzi się na finansowanie budowy nieruchomości, która nie jest na stałe przytwierdzona do gruntu. Należy pamiętać, że o ile sam dom (jego moduły bądź szkielet) wraz z montażem zamawiamy u wykonawcy to bardzo często wykonanie płyty fundamentowej na której będzie posadowiony budynek leży po naszej stronie!
- Dom musi mieć charakter domu CAŁOROCZNEGO, tzn. posiadać całoroczne ogrzewanie (ogrzewanie co/kominek z płaszczem wodnym/ogrzewanie na prąd np. panele umieszczone na dachu). Ogrzewanie musi być rozprowadzone po całym budynku. Dom musi posiadać również ocieplane ściany. Toaleta oraz kuchnia/aneks kuchenny(a przynajmniej przyłącza do nich) powinny również znaleźć się w wyposażeniu.
- Należy liczyć się z tym, że nawet jeżeli nasz dom będzie miał fundamenty i będzie miał charakter domu całorocznego , część banków nie podejmie się jego finansowania – po prostu część banków nie finansuje domów modułowych/szkieletowych. Przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt hipoteczny warto zweryfikować zakres banków z których będziemy mogli skorzystać bezpośrednio u swojego doradcy kredytowego (eksperta kredytowego).
- Cześć banków sfinansuje budowę domu modułowego/szkieletowego ale tylko przy zabezpieczeniu na innej nieruchomości na posiadanym przez Ciebie mieszkaniu.
- Zwróć uwagę w jaki sposób Twój dom będzie określony w pozwoleniu na budowę – część banków wymaga aby była w nim mowa o domu jednorodzinnym a nie np.. całorocznym bądź rekreacyjnym.
- Cześć banków nie sfinansuje domu modułowego/szkieletowego poniżej pewnej powierzchni np. 75m2.
- Wymagania dotyczące wkładu własnego w tym wkładu własnego w postaci działki są analogiczne jak w przypadku domu budowanego w tradycyjnej technologii, należy jednak zwrócić uwagę, ze mała liczba podobnych obiektów na rynku może sprawić, że bank będzie miał problem z wyceną nieruchomości a co za tym idzie może określić wartość nieruchomości na niższym poziomie, co może skutkować koniecznością wniesienia większego niż zakładany wkładu własnego.
Kredyt na dom modułowy / szkieletowy – na co uważać?
UWAGA – szczególna uwagę należy zwrócić na HARMONGRAM PŁTNOŚCI, tzn. większość firm budujących domy modułowe szkieletowe wymaga płatności zaliczkowej na większość kosztów budowy bądź nawet zapłaty „z góry” za całą realizowaną budowę. Banki dbając o bezpieczeństwo swoje i klienta nie godzą się na takie harmonogramy płatności i wymagają aby harmonogram płatności był taki sam jak w przypadku tradycyjnej budowy – tzn. płatność w transzach zgodna z aktualnym stanem zaawansowania -po uprzedniej weryfikacji postępów budowy. Cześć banków oczekuje także, że wysokość pierwszej transzy na budowę będzie pokryta przez wartość samej działki na której jest realizowana budowa. Doświadczenie pokazuje, że harmonogram płatności można doprecyzować /wynegocjować z firmą realizująca zlecenie powołując się waśnienie na wymagania banków.
Jeżeli jesteś zainteresowany kredytem na budowę domu modułowego/szkieletowego zapraszam do współpracy. Jako ekspert (doradca) kredytowy pomogę Ci porównać oferty dostępne na rynku jak również wskażę na co należy zwrócić uwagę w obrębie danego banku.
Szukaj w serwisie
Najnowsze Case Study
Najnowsze Aktualności
Umów się na spotkanie z doradcą
Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda
Notus Finanse S.A.,
Al. Jerzego Waszyngtona 146
04-076 Warszawa