Wysokie stopy procentowe a co za tym idzie wysokie raty kredytów w połączeniu z wciąż wysokimi cenami nieruchomości sprawiają, że wielu przyszłych kredytobiorców zastanawia się czy aby na pewno jest to dobry moment na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Moim zdaniem – tak! Poniżej kilka argumentów dlaczego nie warto odkładać kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości bądź budowę domu w czasie.

 

Ceny nieruchomości? Na pewno nie spadną w 2022 roku…

Wielu przyszłych kredytobiorców odkłada zakup nieruchomości w czasie ponieważ liczy, że aktualna sytuacja na runku doprowadzi do spadku cen. Są to raczej płonne nadzieje, wszystko przez naturalny niezaspokojony popyt. Wg. różnych szacunków na polskim rynku brakuje od 2,3 do 2,8 mln mieszkań, dopóki braki mieszkaniowe są tak znaczne, popyt na nieruchomości będzie wciąż relatywnie duży, nie ma więc co liczyć na spadek cen a jedynie na wolniejsze tempo wzrostu bądź stabilizację cen. Należy również zwrócić uwagę, że w momencie kiedy stopy procentowe zaczną spadać a na rynku zaczną pojawiać się opinie , że znów jest to „dobry czas” na zaciąganie kredytów, ceny nieruchomości znów zaczną rosnąć.

 

Mniejsza płynność rynku = zakup w bardziej cywilizowanych warunkach

Nieco mniejszy popyt na zakup nieruchomości sprawia, że jest szansa aby cała transakcja zakupu została przeprowadzona w bardziej cywilizowanych warunkach. Jest większa szansa, że będziemy mogli na spokojnie wybrać interesującą nas nieruchomość i unikniemy zbędnych sytuacji takich jak licytacje ceny nieruchomości między kupującymi czy przeprowadzanie przez zbywców „castingu” na kupującego. Nie bez znaczenie jest również fakt, że łatwiej będzie nam umówić się na dogodny termin realizacji z ekipą wykończeniową bądź budowlaną – wcześniej tego typu ekipy były rozchwytywane a terminy trzeba było rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

 

Rosnące ceny najmu to dobry moment za zakup nieruchomości

Ponieważ w ostatnim czasie wzrosły ceny najmu a ten jest alternatywą dla zakupu nieruchomości, warto rozważyć zakup. Jeśli już mamy płacić więcej a nasza sytuacja (zdolność kredytowa, wkład własny) pozwala nam na zaciągnięcie kredytu warto rozważyć aby to „więcej” płacić za własną nieruchomość jednocześnie spłacając jej zakup niż za najem, który w długim okresie jest „pustym” kosztem.

 

Wkład własny przy zakupie nieruchomości doskonałą receptą na inflację

Jeśli posiadasz oszczędności i chciałbyś, żeby nie traciły one w wyniku inflacji a jak wiemy aktualne oprocentowania depozytów tego nie gwarantuje, idealnym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości i użycie oszczędności jako wkład własny. Według wszelkich szacunków, ceny nieruchomości w Polsce w długim okresie będą jeszcze mocno rosły. Ktoś może powiedzieć tutaj – ok, ale kredyt jest drogi, również znacznie powyżej poziomu oprocentowania depozytów. Zgadza się, natomiast wysoka cena kredytu wynika ze wysokich stóp procentowych a te w długim okresie na pewno jeszcze spadną – ich zmiana to również pewnego rodzaju cykl.

 

Wysokie oprocentowanie kredytów to najniższe marże na rynku

Nie jest tajemnicą, że w okresie wysokich stóp procentowych, kiedy popyt na kredyty hipoteczne spada banki oferują kredyty z najkorzystniejszymi marżami. Wszak biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe aby mieć szansę na sprzedaż kredytu bank musi zaoferować niską marżę ponieważ sumaryczne oprocentowanie i tak jest wysokie. W przyszłości, kiedy stopy procentowe spadną zostaniemy z  bardzo dobrym kredytem o niskiej marży, niemożliwej do odtworzenia w okresie hossy na rynku nieruchomości. (Przeczytaj także: Oprocentowanie stałe czy zmienne – co wybrać w 2022 roku?)

 

Boję się dalszego wzrostu stóp procentowych a tym samym wzrostu rat kredytów

Jeśli tym co powstrzymuje Cię przed zakupem nieruchomości na kredyt jest obawa przed wzrostem stóp procentowych i rat kredytów pamiętaj, że każdy bank na rynku po 01.07.2021 roku oferuje kredyt z oprocentowaniem okresowo stałym, które gwarantuje Ci stałą ratę niezależną od stóp procentowych. Jeśli natomiast obawiasz się, że za pewien czas oprocentowania kredytów spadną a Ty zostaniesz z wysoko oprocentowanym kredytem o stałej stopie % pamiętaj, że możesz ten kredyt zrefinansować, tzn. przenieść na oprocentowanie zmienne do innego banku. Doświadczony ekspert (doradca) kredytowy dobierze kredyt w stałym oprocentowaniu tak, aby refinansowanie kredytu było dla Ciebie możliwie najtańsze (brak opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu + brak prowizji za udzielenie kredytu + tanie ubezpieczenie do momentu wpisu do hipoteki).

 

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy, rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to również dobry argument aby skorzystać z zakupu nieruchomości na kredyt, o ile tylko znajdziesz nieruchomość kwalifikująca się do programu. Program startuje już 27.05 a w jego ramach nie tylko unikniesz konieczności wniesienia wkładu własnego ale również uzyskasz możliwość tzw. spłaty rodzinnej w wysokości od 20000 do 60000 PLN za dziecko. Program pozwala w doskonały sposób wykorzystać potencjał swojej zdolności kredytowej, więcej o programie dowiesz się tutaj https://mdyrda.pl/mieszkanie-bez-wkladu-polski-lad-co-warto-wiedziec/.

 

Czy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny w 2022 roku – podsumowanie

Mimo ciężkiego rynku istnieje wiele argumentów aby właśnie teraz zaciągnąć kredyt hipoteczny a te wyżej wymienione to tylko kilka z nich. Jeśli rozważasz zakup nieruchomości na kredyt ale chciałbyś upewnić się czy będzie to dobry pomysł również w Twoim przypadku, zapraszam do kontaktu!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!