Czy można kupić nieruchomość z licytacji komorniczej i posiłkować się kredytem hipotecznym?

 

Większość banków na rynku nie finansuje kredytem hipotecznym zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej bądź z przetargu od spółdzielni.

Zakup nieruchomości z licytacji lub przetargu

 

Banki, które udzielają kredytu hipotecznego na tego typu transakcje zazwyczaj wymagają aby zabezpieczeniem kredytu była nieruchomość inna niż przedmiot finansowania – może to być zarówno nieruchomość kredytobiorcy jak i nieruchomość osoby trzeciej (np. ING, mBank).

Zazwyczaj przy transakcji z licytacji/przetargu zbywca wymaga aby środki za nieruchomość zostały zapłacone po wygranym przetargu/licytacji ale przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości na co zgodzą się tylko nieliczne banki (np. PekaO sa, Santander).

Wniosek kredytowy o zakup nieruchomości najlepiej jest złożyć jeszcze przed przystąpieniem do przetargu (np. na podstawie ogłoszenia o licytacji /przetargu) tak aby zagwarantować sobie więcej czasu na uzyskania kredytu. Jeżeli termin przetargu będzie dostatecznie odległy klient może uzyskać decyzję kredytową jeszcze przed przystąpieniem do przetargu, jego wygraniem i wpłatą wadium co znacznie zwiększa bezpieczeństwo całej transakcji.

Cześć banków umożliwia zweryfikowanie wartości nieruchomości i jej sytuacji prawnej jeszcze przed przystąpieniem do przetargu (np. PekaO SA).

Przed przystąpieniem do przetargu klient musi wpłacić wadium  a o wygraniu przetargu klient ma zazwyczaj od 14 do 30 dni na zapłatę reszty ceny za nieruchomość – środki te części bądź w całości będą pochodzić z kredytu.

Wadium przez większość banków jest traktowane jako wkład własny.

Jeżeli nabywana nieruchomość znajduje się w słabym stanie technicznym, nabywca  w ramach kredytu hipotecznego może dobrać środki na jej wykończenie.

Jeśli nabywana nieruchomość jest obciążona hipoteką większość banków spłaci ją pod warunkiem , że wierzyciel wystawi zaświadczenie saldzie zadłużenia wraz z informacją, że hipoteka zostanie wykreślona po jego spłacie.

 

Planujesz zakup nieruchomości z licytacji lub przetargu? Skontaktuj się ze mną!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!