W przypadku „małych” deweloperów klienci bardzo często spotykają się brakiem rachunku powierniczego.

Zakup nieruchomości od dewelopera bez rachunku powierniczego: case study

Zgodnie z ustawą deweloper, który buduje za gotówkę nie musi posiadać rachunku powierniczego, może sprzedawać nieruchomości natomiast płatność za nieruchomość może nastąpić dopiero po akcie notarialnym.

Jak banki podchodzą do deweloperów bez rachunku powierniczego?

Banki stosują różne podejście odnośnie możliwości kredytowania zakupu nieruchomości od dewelopera, który nie posiada rachunku powierniczego, tzn. :

  • część banków u możliwa złożenie wniosku kredytowego dopiero po oddaniu nieruchomości do użytku (np. mBank),
  • część będzie wymagała aby nieruchomość była oddana do użytku po decyzji kredytowej a najpóźniej po podpisaniu umowy (np. PeKaO SA),
  • większość banków będzie wymagała aby nieruchomość była oddana do użytku dopiero po podpisaniu umowy kredytowej  a przed wypłatą kredytu (np. Millennium).

 

Wielu klientów zastanawia się czy nabycie nieruchomości od dewelopera, który nie posiada rachunku powierniczego jest bezpieczne – odpowiedź brzmi „tak”,  ponieważ wypłata kredytu każdorazowo odbywa się po oddaniu nieruchomości do użytku i podpisaniu aktu notarialnego nabycia nieruchomości-nie ma więc ryzyka nieukończenia budowy a za nieruchomość płacimy dopiero kiedy jesteśmy jej właścicielami.

 

Brak rachunku powierniczego w żaden sposób nie wpływa na cenę zaciąganego kredytu hipotecznego.

Każdorazowo istnieje również możliwość dobrania środków na wykończenie nabywanej nieruchomości.

 

Potrzebujesz więcej informacji lub porady? Skontaktuj się ze mną!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!