Nosząc się z zamiarem zakupu lub budowy nieruchomości energooszczędnej na kredyt, warto sprawdzić czy bank, w którym chcemy starać się o finansowanie, nie oferuje czasem dodatkowych benefitów z uwagi na ekologiczny charakter przedmiotu zabezpieczenia. W dobie coraz bardziej powszechnego trendu EKO, już większość banków proponuje specjalne warunki cenowe dla Klientów starających się o sfinansowanie tego typu nieruchomości.

 

Jakiego rodzaju nieruchomości energooszczędne kwalifikują się na kredyt EKO?

Większość ofert specjalnych, które proponują lepsze warunki cenowe na sfinansowanie nieruchomości energooszczędnej dotyczy zakupu lub budowy domów, zarówno tych budowanych indywidualnie jak i nabywanych w budowie od dewelopera. Warto jednak zaznaczyć, że są także i takie banki, które kwalifikują zakup lokalu mieszkalnego do grupy nieruchomości objętych EKO kredytem. Chodzi oczywiście o lokale, które zaliczają się do grupy nieruchomości energooszczędnych.

 

Co banki rozumieją pod pojęciem nieruchomość energooszczędna?

Pod kątem EKO kredytu hipotecznego nie ma jednej definicji nieruchomości energooszczędnej, ponieważ w każdym z banków kwalifikacja tego typu nieruchomości będzie nieco inna. Jednak najczęstszymi paramentami, które są stosowane do określenia poziomu, czy dana nieruchomość spełnia warunki energooszczędności jest roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji przeliczane na 1m2 powierzchni użytkowej lub wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. Weryfikacja, czy dana nieruchomość zalicza się jako energooszczędna odbywa się na podstawie przedłożonej do banku dokumentacji takiej jak: świadectwo charakterystyki energetycznej czy certyfikat ekologiczny.

 

Ile można oszczędzić na kredycie finansując nieruchomość energooszczędną?

Przy finansowaniu nieruchomości energooszczędnej skala obniżki może być różnej wielkości, w zależności od banku i dotyczyć innych parametrów kredytowych np. jedne banki przy takich ofertach rezygnują z pobierania prowizji inne będą stosowały dodatkową obniżkę marży, która może sięgać 0,20 p.p. co przekłada się na niższe oprocentowanie kredytu w całym okresie jego trwania. Przystępując do kredytu najlepiej aby ekspert kredytowy (doradca kredytowy) pomógł przeanalizować czy dana nieruchomość kwalifikuje się jako nieruchomość energooszczędna w danym banku aby można było uzyskać tańszy kredyt na jej zakup.

Zapraszam do kontaktu!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!