W trakcie poszukiwania nieruchomości częstym dylematem przed jaki stają kupujący jest decyzja z jakiego rynku kupić nieruchomość? Z jednej strony zakup nieruchomości z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim daje możliwości zaaranżowania przestrzeni dokładnie dopasowanej do naszych potrzeb ale zazwyczaj wiąże się z długim okresem oczekiwania na jej wybudowanie. Z drugiej strony zakup z rynku wtórnego to gotowa nieruchomość do której możemy wprowadzić się praktycznie od zaraz. Interesującym kompromisem takiego dylematu może być zakup nieruchomości poprzez cesję praw i obowiązków z umowy podpisanej z deweloperem.

 

Kupno nieruchomości poprzez cesję praw i obowiązków od developera

Taka transakcja polega na tym, że sprzedający przenosi swoje prawa z umowy deweloperskiej jaką zawarł z deweloperem – na kupującego – za zgodą dewelopera w zamian za odstępne. Istotnymi cechami takiej transakcji dla kupującego są:

  • zazwyczaj dużo krótszy czas oczekiwania na wybudowanie nieruchomości
  • nieruchomość w stanie deweloperskim do własnego zaaranżowania
  • brak opłaty podatku PCC 2% (co ma miejsce przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego)

Czy warto kupić nieruchomość cesją na kredyt?

Taki zakup posiada niewątpliwie kilka plusów, jednak co w sytuacji kiedy chcemy go sfinansować kredytem hipotecznym? Jest to możliwe ale nie w każdym przypadku. Jeżeli chcemy przy takiej transakcji posiłkować się kredytem hipotecznym istotne jest aby rozłożyć temat na części pierwsze z ekspertem kredytowym (doradcą kredytowym), który podpowie na co zwrócić uwagę pod kątem kredytu. Czynnikami, które determinują możliwość zakupu takiej nieruchomości na kredyt są m.in.:

  • Cel kredytu – nie każdy bank sfinansuje taki zakup nieruchomości, niektóre banki w ogóle nie finansują takiego celu kredytowania
  • Odstępne – trzeba pamiętać, że przy takiej transakcji nie da się sfinansować kredytem odstępnego, należy je zapłacić ze środków własnych
  • Suma wpłaconych środków – istotną sprawą jest ile środków do tej pory sprzedający wpłacił deweloperowi
  • Źródło pochodzenia wpłaconych środków – należy zwrócić uwagę czy sprzedający, zaciągał kredy na zakup nieruchomości, co do której prawa chce scedować

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości poprzez cesję praw z umowy deweloperskiej skontaktuj się z ekspertem kredytowym (doradcą kredytowym), który powie Ci w jaki sposób przeprowadzić taką transakcję krok po kroku, określi Twoją zdolność kredytową i pomoże dobrać najkorzystniejszy kredyt.

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!