Poszukując wymarzonej nieruchomości w wielu dużych miastach w Polsce coraz częściej możemy trafić na oferty mieszkań/domów  położonych na obszarze objętym rewitalizacją. Na czym polega objęcie danego terenu obszarem rewitalizacji? Czy można kupić taką nieruchomość na kredyt i czy jest się czego bać? Jaka jest procedura zakupu takiej nieruchomości na kredyt?

 

Co oznacza, że nieruchomość znajduje się na obszarze objętym rewitalizacją?

Obszar miasta objęty rewitalizacją to obszar zdegradowany, objęty procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego. Rewitalizacja to przede wszystkim budownictwo, planowanie przestrzenne, remonty i polityka społeczna, których celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Większość dużych miast/gmin posiada obszary objęte rewitalizacją. Informację o tym jaki obszar objęty jest rewitalizacją możemy odnaleźć na stronie internetowej gminy/ miasta.

 

Co w praktyce dla kredytobiorcy oznacza zakup mieszkania z obszaru objętego rewitalizacją?

Najważniejsza informacją dla kredytobiorcy chcącego nabyć kredytem hipotecznym mieszkanie z obszaru objętego rewitalizacją jest, że miasto/gmina ma prawo pierwokupu do takiej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że zanim nabędziemy taką nieruchomość miasto/gmina musi potwierdzić, że z tego prawa nie chce skorzystać.

 

Jak w praktyce wygląda zakup na kredyt hipoteczny mieszkania położonego na obszarze objętym rewitalizację?

Wbrew powszechnemu przekonaniu składając wniosek kredytowy na zakup mieszkania położonego na obszarze objętym rewitalizacją nie trzeba przedkładać żadnych dodatkowych dokumentów ponad te standardowo wymagane przez bank do zakupu danego rodzaju nieruchomości. Bank na podstawie standardowych dokumentów przeanalizuje cały wniosek kredytowy, wyda decyzję kredytową jak również podpisze umowę kredytową z kredytobiorcą. Różnice w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny pojawiają się dopiero na etapie podpisywania aktu notarialnego przenoszącego własność. Otóż w przypadku mieszkania położonego na obszarze objętym rewitalizacją będzie to zawsze akt notarialny warunkowy co oznacza, że po podpisaniu tego aktu miasto/gmina ma 30 dni na skorzystania z prawa pierwokupu. Dopiero jeśli w przeciągu 30 dni z tego prawa nie skorzysta notariusz ma możliwość podpisania właściwego aktu notarialnego przenoszącego własność na podstawie którego bank uruchomi kredyt.

 

Czy banki weryfikują czy nieruchomość znajduje się na obszarze objętym rewitalizacją i czy zakup takiej nieruchomości jest bezpieczny?

Banki nie weryfikują czy dana nieruchomość jest położona na obszarze objętym rewitalizacją. Ciężar takiej weryfikacji leży więc po stronie notariusza. Bank w prosty sposób zakłada więc , że jeśli notariusz podpisał akt notarialny końcowy przenoszący własność to zweryfikował również czy można to zrobić a co za tym idzie potwierdził, że miasto/gmina nie chcą skorzystać w przypadku danej nieruchomości z przysługującego im prawa pierwokupu.

Należy podkreślić, że zakup nieruchomości z obszaru objętego rewitalizacją jest całkowicie bezpieczny i  nie należy się go obawiać a banki udzielając kredytu hipotecznego na zakup takiej nieruchomości stosują identyczne oferty i procedury jak w przypadku standardowej nieruchomości.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem na kredyt hipoteczny mieszkania z obszaru objętego rewitalizacją i chciałbyś aby doświadczony ekspert / doradca kredytowy zarówno wskazał Ci najkorzystniejsze oferty jak i przeprowadził płynnie przez proces ubiegania się o kredyt zapraszam do kontaktu.

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!