Polski Ład – zmiana sposobu opodatkowania działalności gospodarczej w 2022r.  z KPIR na ryczałt ewidencjonowany – czy warto skorzystać z tej możliwości jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Polski Ład rozszerzając definicję wolnych zawodów oraz o obniżając stawkę ryczałtu dla wielu profesji sprawił, że ryczałt ewidencjonowany stał się bardziej dostępny dla wielu branż oraz bardziej atrakcyjny dla wielu przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i ubiegające się o kredyt hipoteczny często zadają więc sobie pytanie czy od 2022 roku ryczałt ewidencjonowany będzie dla nich korzystniejszą formą rozliczenia z US niż podatek liniowy czy skala podatkowa. W Internecie można znaleźć mnóstwo kalkulatorów, które bazując na odpowiednich założeniach (zakładany przychód, koszty oraz stawka ryczałtu) precyzyjnie wskażą  jaka  forma płatności daniny jak dla nas korzystniejsza. W tym artykule postaram się natomiast skupić na nieco innym aspekcie a mianowicie, która forma opodatkowania bardziej opłaca się jeśli w 2022 roku klient prowadzący działalność zamierza zaciągnąć kredyt hipoteczny? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy skupić się na dwóch podstawowych aspektach.

 

1. Czy bank zaakcentuje dochód z działalności jeśli wraz z 2022 roku nastąpiła zmiana formy opodatkowania z KPIR ba ryczałt?

Banki dostępne na rynku możemy podzielić tutaj na 3 grupy, czyli banki, które:

  • akceptują zmianę formy opodatkowania wprost – tzn. po dokonaniu zmiany formy opodatkowania możemy od razu ubiegać się o kredyt, innymi słowy bank nie wymaga żadnego okresu karencji jaki musi minąć od momentu zmiany formy opodatkowania do momentu ubiegania się o kredyt,
  • będą wymagać aby działalność po zmianie formy opodatkowania była prowadzona min. 6 bądź 12 miesięcy, w przypadku 12 miesięcy będzie wymagany PIT za cały rok kiedy rozliczaliśmy się na ryczałcie,
  • nie zaakceptują dochodu z działalności prowadzonej na ryczałcie – tutaj podkreślić należy, że banki stosujące taka politykę dopiero tworzą procedury wnioskowania o kredyt dla osób rozliczających się na ryczałcie więc można liczyć na to, że zostaną one wypracowane w trakcie tego roku.

Ogólnie banki, które zaakceptują dochód na ryczałcie wprost czyli od pierwszego dnia po z zmianie formy opodatkowania realnie stanowią ok 35-40% rynku, wiec widać, że może to być istotne ograniczenie.

 

2. W jaki sposób banki liczą zdolność dla klientów rozliczających się na ryczałcie? Czy liczą ją gorzej niż w przypadku KPIR?

W przypadku KPIR dochód wynika wprost z książki i stanowi różnicę miedzy przychodami a kosztami. Problem polega natomiast na tym, że w przypadku ryczałtu nie ma pojęcia kosztów jest tylko przychód i zryczałtowany podatek dochodowy zależny przychodu a co za tym idzie banki nie są w stanie wskazać realnych kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie dochodu. Estymują więc dochód jako % uzyskanego przychodu. Polityka banków w zakresie tego jaki procent przychodu przyjmują jako dochód potrafi być bardzo zróżnicowania:

  • od 0% w bankach które nie akceptują dochodu z działalności opodatkowanej ryczałtem,
  • poprzez 15%, 25%, czy 40% uzyskiwanego przychodu,
  • aż do najbardziej liberalnych liczących 50-60%-80% uzyskiwanego przychodu jako dochód.

Często procent przychodu przyjęty jako dochód różni się również w obrębie danego banku w zależności od tego  na jakiej stawce ryczałtu jesteśmy,  im niższa stawka tym niższy procent przychodu jest przyjmowany jako dochód, im wyższa stawka tym wyższy procent przychodu jest przyjmowany jako dochód ( np. Santander dla stawki 8,5% -20%, dla stawki 17%-50%).

Odpowiadając więc na pytanie czy w przypadku ryczałtu zdolność kredytowa jest liczona gorzej niż w przypadku KPIR ogólna odpowiedź  brzmi – TAK, jest liczona gorzej ponieważ większość klientów na KPIR ma koszty  uzyskania przychodu mniejsze  niż te które bank estymuje na ryczałcie. Np. jeśli bank przyjmuje, że dochód klienta rozliczającego się na ryczałcie to 40% przychodu to zakłada, że jego koszty to aż  60% przychodu a większość klientów aż tak wysokich kosztów naturalnie nie ma.

Zdolność kredytowa będzie więc w większości przypadków kolejnym ograniczeniem na ryczałcie.

 

Czy biorąc pod uwagę mniejszą dostępność ofert dla klientów rozliczających się na ryczałcie oraz gorzej liczoną zdolność dla takich klientów czy opłaca mi się przejść na ryczałt jeśli zamierzam zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Tu jak zwykle nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Należy przede wszystkim zweryfikować, jak w przypadku danego klienta, osiągającego konkretne przychody i koszty zmiana formy opodatkowania wpłynie na dostępność ofert i zdolność kredytową. Może się bowiem okazać, że biorąc pod uwagę realny okres kiedy klient zamierza ubiegać się o kredyt ( np. po pół roku od dokonana zmiany opodatkowania) dostępność ofert banków akceptujących taką zmianę może być bardzo duża. Może również się okazać, że nasza zdolność kredytowa na KPIR jest tak wysoka, że nawet jeśli uszczuplimy ją przez przejście na ryczałt to będzie ona w dalszym ciągu zupełnie wystarczająca aby ubiegać się o wnioskowaną kwotę kredytu (tym bardziej , że często przystępujemy do kredytu razem ze wspólkredytobiorcą, który wykazuje dodatkowe dochody) a my zmianą formy opodatkowania osiągniemy konkretne korzyści podatkowe.

Z drugiej strony , nierzadko może okazać się, że zmiana formy opodatkowania na ryczałt może zrujnować nasze szanse ubiegania się o kredyt bądź znacznie odsunąć możliwość złożenia wniosku kredytowego w czasie.

 

Kredyt hipoteczny na działalności w Polskim Ładzie – podsumowanie

Jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt hipoteczny i jednocześnie jesteś zainteresowany zmianą formy opodatkowania na ryczałt i nie wiesz jak w Twoim konkretnym przypadku ta zmiana wpłynie na możliwość uzyskania kredyt hipotecznego, zapraszam do kontaktu z doświadczonym ekspertem / doradcą kredytowym. Porównam dostępność ofert oraz zdolność kredytową dla obu form opodatkowania i pomogę wymiernie wskazać czy możesz zmienić formę opodatkowania jeśli chcesz ubiegać się o kredyt.

 

Ważne – czas na zmianę formy opodatkowania masz tylko do 21.02.2022 roku (standardowo do 20.02 ale ten w tym roku wypada w niedzielę).

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!