Na ostatnim posiedzeniu 06.10.2022 RPP podjęła długo wyczekiwaną decyzję o podwyżce stóp procentowych. Jak ta decyzja wpłynie na raty kredytów, czy należy spodziewać się dalszych zmian stóp procentowych oraz czy kredyt z oprocentowaniem stałym jest dobrym wyborem ?

Wysokość stóp procentowych – stan na dziś

RPP podjęła decyzję o podwyżce stóp procentowych pierwszy raz od ponad 9 lat – ostatnia podwyżka miała miejsce na posiedzeniu 10.05.2012 roku. Główna stopa referencyjna wzrosła z 0,1 % do 0,5 % i powróciła tym samym po poziomu ostatnio notowanego w 04.2020 roku, przed wybuchem pandemii Covid -19 przez okres 5 lat tj. od 03.2015 do 03.2020 główna stopa referencyjna utrzymywała się na poziomie 1,5%. Oznacza to, że w dalszym ciągu daleko nam do poziomu stóp sprzed pandemii.

Jak decyzja o podwyżce stóp procentowych wpłynie na raty naszych kredytów?

Wg. różnych analiz dostępnych na rynku podwyżka stóp procentowych przełoży się na wzrost raty  zaciągniętych już kredytów hipotecznych  w wysokości od 20 do 35 PLN/mc  od każdych pożyczonych 100000 PLN, w zależności zwłaszcza od tego kiedy był zaciągany kredyt hipoteczny, na jakim wysokim oprocentowaniu i na jak długi okres. W przypadku nowo zaciąganych kredytów gdzie okres kredytowania to zazwyczaj  25-30 lat,  w większości przypadków rata od każdych 100000 PLN  nowo zaciągniętego kredytu wzrośnie o ok 20-25 PLN/mc.

Warto również zwrócić uwagę, że podwyżka stóp nie przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych od razu, tzn. większość banków stosuje aktualizację wyboru raz na 3 bądź 6 miesięcy, podwyżka oprocentowania powinna wiec nastąpić dopiero przy najbliższej aktualizacji.

Czy czekają nas dalsze podwyżki stóp procentowych?

Powszechnym pytaniem, które zadają sobie zarówno aktualni jak i przyszli kredytobiorcy jest czy ostatnia podwyżka stóp procentowych miała jednorazowy charakter czy też zapoczątkowała całą serię podwyżek stóp procentowych? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi a analitycy głównych banków są w tej sprawie skrajnie podzieleni.

Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego podwyżka stóp procentowych miała zaskoczyć rynek a jej celem była nie tyle walka z bieżącym poziomem inflacji, co też pewnego rodzaju ruchem wyprzedającym, uniemożliwiającym jej utrwalenie w przyszłości. RPP podtrzymała więc swoją opinię, że aktualna inflacja w znacznej mierze spowodowana jest przez czynniki niezależne taki jak np. wzrost cen ropy, gazu i elektryczności. W opinii RPP podwyżka jest tez relatywnie duża (spodziewano się podwyżki o 0,15p.p.p. a nastąpiła podwyżka o 0,4 p.p.) co ma zaspokoić oczekiwania rynku odnośnie wzrostu stóp na dłuższy czas. Glapiński zasugerował tym samym, że podwyżka miała charakter jednorazowy ale równocześnie stwierdził, że  w środowym komunikacie  RPP celowo nie ma informacji zarówno o jednorazowej podwyżce stóp jak i o rozpoczęciu cyklu podwyżki, zostawiając sobie otwarte pole do dokonywania ruchów w przyszłości.

 

Oprocentowanie stałe czy zmienne – co wybrać?


Jednym z pytań najczęściej zadawanym przez kredytobiorców jest czy wybrać ofertę kredytu ze zmiennym czy ze stałym oprocentowaniem? Tutaj niestety również nie ma jednej dobrej odpowiedzi, zgodnie z tym co pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów, dużo zależy od indywidualnych preferencji klienta i podejścia do ryzyka. Faktem jest natomiast , że część banków takich jak Millennium, PeKaO sa czy Santander już na początku miesiąca ogłosiła podwyższenie oprocentowania stałego w swoich ofertach, przewidując rychłą podwyżkę stóp procentowych. Oprocentowanie stałe w tych bankach jest więc już dziś mniej korzystnie niż jeszcze we wrześniu, należy spodziewać się, że w  ślad za wymienionymi bankami wkrótce zaktualizują (podwyższą) oferty oprocentowania stałego również pozostałe banki dostępne na rynku. Jeśli więc klient koniecznie chce zaciągnąć kredyt z oprocentowaniem stałym , powinien to zrobić jak najszybciej ponieważ każda kolejna podwyżka stóp procentowych zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych podwyżek a tym samym zmniejsza opłacalność kredytu ze stałym oprocentowaniem. Moim zdaniem jednak , biorąc pod uwagę, że różnica pomiędzy oprocentowaniem zamiennym a stałym wynosi na dziś aż ok 1,5% p.p. (oczywiście na korzyść oprocentowania zmiennego), oprocentowanie stałe jest oferowane przez banki tylko na okres pierwszych 5-7 lat (później klient i tak wychodzi na oprocentowanie zmienne) to tempo i zakres podwyżek stóp musiałby być znaczny aby w okresie wspomnianych 5-7 lat oprocentowanie stałe opłacało się bardziej niż zmienne.

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem jest więc w dalszym ciągu godny uwagi.

Wzrost stóp procentowych – co dalej?

RPP odbywa swoje posiedzenia w każdą pierwszą środę miesiąca, kolejne przewidziane jest więc na środę 03.11.2021. Od tego jakie decyzje zostaną podjęte na tym posiedzeniu zależy czy październikową podwyżkę stóp procentowych będziemy mogli zakwalifikować jako zdarzenie incydentalne czy będziemy mogli mówić już o cyklu podwyżek stóp procentowych.

Będziemy śledzić sytuację i wskazywać w jaki sposób informacje o stopach z kolejnych posiedzeń wpływają na zmianę oferty kredytów hipotecznych a tym samym na opłacalność kredytów z oprocentowaniem zmiennym i stałym.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny i nie wiesz czy w kontekście zmian stóp procentowych w Twoim przypadku najlepszy będzie kredyt z oprocentowaniem stałym czy też zmiennym skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta (doradcy) kredytowego, zapraszam do współpracy!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!