Okres kredytowania a wiek kredytobiorcow

 

Zgodnie z rekomendacją KNF maksymalny okres kredytowania dostępny przy kredycie hipotecznym to 420 miesięcy ( 35 lat) ale wiele banków za okres maksymalny przyjmuje 360 miesięcy (30 lat).

Banki mają różne procedury odnośnie maksymalnego wieku kredytobiorców w okresie spłaty kredytu – najczęstszym punktem odniesienia jest wiek najstarszego kredytobiorcy w okresie spłaty.

Większość banków udziela kredytów do 70 r (np. Pekao sa) bądź do 75 lat(np. Millennium) lecz część banków stosuje podejście bardziej restrykcyjne(np. mBank do 67 r. życia) bądź bardziej liberalne (np. Alior do 80 roku życia).

Wiele banków ze względu na prognozowany spadek przychodów obniża zdolność kredytową klientów którzy w okresie spłaty kredytu wchodzą w wiek emerytalny (np. Millennium, ING).

Banki nie różnicują maksymalnego okresu kredytowania w zależności od tego czy klient zaciąga kredyt w ratach równych czy malejących (poza PKO BP gdzie kredyt do 75 r życia w ratach równych i do 75 roku życia w ratach malejących)

Cześć banków wymaga od kredytobiorcy dodatkowego ubezpieczenia nażycie jeżeli ten w okresie spłaty przekracza dany wiek (np. pekao Sa 65, Santander 70).

Część banków pozwoli na policzenie maksymalnego okresu kredytowania od wieku młodszego kredytobiorcy jeżeli najstarszy kredytobiorca w ogóle nie wnosi dochodu do zdolności ( np. ING) bądź dochód młodszego kredytobiorcy stanowi co najmniej 50% dochodów przyjętych do analizy zdolności (np. BNP Paribas).

 

Maksymalny okres kredytowania przy hipotece – jaki jest Twój?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Nie jesteś pewny jaki okres kredytowania będzie możliwy w Twoim przypadku? Skontaktuj się ze mną!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!