Kredyt na budowę jako alternatywa dla zakupu gotowej nieruchomości – case study

W dobie drożejących cen gotowych nieruchomości nie rzadko spotykam się z podejściem klientów, że wolą zainwestować w działkę i wybudować dom własnym sumptem. Warto jednak zaznaczyć, że podwyżki, z jakimi mieliśmy odczynienia w ostatnim czasie, nie ominęły także materiałów budowlanych oraz cen zakupu działek. Gdzieś jednak trzeba mieszkać (zwłaszcza gdy powiększa się rodzina) i marzenie o własnym M można zrealizować budując dom indywidualnie i posiłkując się przy tym kredytem.

Jeśli zdecydujemy się na budowę domu na kredyt w 2022 roku – co nas czeka?

Pierwszą istotną zmianą jest wzrost wskaźników minimalnej ceny budowy za 1m2 powierzchni. Banki powszechnie stosują ww. wskaźnik aby mieć pewność, że pożyczone pieniądze klientowi wysyczą na wydawanie nieruchomości zgodnie z zamierzonym projektem. W miarę wzrostu cen materiałów budowlanych większość banków podnosi minimalne koszty budowy domu. Oznacz to, że na wybudowanie tego samego domu w części banków trzeba będzie pożyczyć większą kwotę a niżeli w 2021 roku. Każdorazowo przed złożeniem wniosku kredytowego na budowę domu ekspert kredytowy (doradca kredytowy) powinien oszacować czy mieścimy się w danym banku w wyznaczonych progach.

Kolejną zmianą jest przyspieszenie pierwszym kwartale 2022 roku czasu oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu przez banki. Jest to pochodna wzrostu stóp protonowych co przełożyło się na zmniejszenie zainteresowania kredytami (spadek zdolności kredytowej) i zwiększenie mocy przerobowych w bankach. W praktyce oznacza to, że w niektórych bankach decyzję otrzymamy w czasie dwóch tygodni od złożenia kompletu dokumentów i tym samym zaczniemy budowę dużo szybciej.

Budowa domu w kredycie 2022 – co jeszcze warto wiedzieć?

W ostatnim czasie mamy też odczynienia ze zwiększeniem ofert banków dla tzw. EKO kredytów. Jest to pozytywna zmiana także dla naszych portfeli. Budując dom gdzie mieścimy się w wyznaczonych wskaźnikach sugerowanych przez dany bank np. dotyczących rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną możemy liczyć na obniżkę marży nawet o 0,20 p.p. co rzutuje na niższe oprocentowanie kredytu i tym samym na niższą ratę.

To, że wzrost stóp procentowych w ostatnich miesiącach rzutuje na wyższy poziom wskaźników WIBOR a to przekłada się wyższą ratę jest faktem. I z tymi wzrostami biedzimy mierzyć się w najbliższym czasie jednak warto zwróci uwagę, że wspomniane wzrosty i spadek popytu na kredytu spowodował już widoczne obniżki na ofertach kredytowych głównie przejawiające się w obniżkach marż udzielonych kredytów. Oznacza to, że kredyt zaciągnięty w pierwszym kwartale 2022 roku będzie miał lepsze warunki niż jeszcze kilka miesięcy temu, które to warunki obowiązują przez cały okres kredytowania.

Kredyt na budowę domu – podsumowanie

Ubiegając się o kredyt budowę domu warto skorzystać z pomocy, aby ekspert kredytowy/doradca kredowy przeanalizował parametry naszej budowy pod kątem doboru najkorzystniejszych opcji finansowania.

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!