Wielu klientów stojących przed zaciągnięciem kredytu zastanawia się czy do zrealizowania ich potrzeb lepszy będzie kredyt gotówkowy  czy też  kredyt hipoteczny? Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między tymi kredytami i wskazujemy który z nich będzie lepszy w danej sytuacji.

 

Kredyt gotówkowy i hipoteczny – czym są i czym się charakteryzują?

O ile w ramach obu tych kredytów pozyskujemy środki, to podstawowa różnica będzie kryła się w celu i zabezpieczeniu danego kredytu, tak więc:

  • Kredyt gotówkowy – to kredyt w którym nie wskazujemy celu na jaki pożyczamy środki, jest to również kredyt niezabezpieczony, tzn. nie przedstawiamy żadnego aktywa pod zabezpieczenie.
  • Kredyt hipoteczny – to natomiast kredyt w którym wskazujemy cel kredytu taki jak np. zakup czy budowa nieruchomości a nieruchomość stanowi zabezpieczenie tego kredytu-bank ustanawia na nieruchomości hipotekę do momenty spłaty kredytu. Specyficznym rodzajem kredytu hipotecznego jest pożyczka hipoteczna gdzie wyjątkowo nie wskazujemy celu kredytu (środki na cel dowolny) ale zabezpieczeniem kredytu jest również nieruchomość.

 

Podstawowe różnice w konstrukcji kredytu gotówkowego i hipotecznego

Wybierając rodzaj kredytu z którego chcemy skorzystać należy pamiętać o podstawowych różnicach w konstrukcji kredytu gotówkowego i hipotecznego, które wynikają z ryzyka danego produktu dla banku.

  • Okres – ponieważ kredyt gotówkowy jest dla banku bardziej ryzykownym produktem , okres na jaki możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy jest krótszy niż w przypadku kredytu hipotecznego. Kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć na okres maksymalnie 8-10 lat, natomiast kredyt hipoteczny w każdym banku dostępny jest na okres 30 lat a część banków oferuje nawet 35 letni okres kredytowania.
  • Kwota – tutaj znowu z racji tego, że kredyt gotówkowy jest również bardziej ryzykownym produktem, maksymalna dostępna kwota kredytu będzie niższa ( max. 200 tyś PLN), przy kredycie hipotecznym maksymalna kwota kredytu może sięgać milionów złotych, a jej podstawowym ograniczeniem jest wartość nieruchomości (w zależności od banku max. 80-90%).
  • Ilość formalności i szybkość uzyskania – ponieważ kredyt gotówkowy jest produktem prostszym (chociażby ze względu na to, że nie ma zabezpieczenia w postaci nieruchomości) wiąże się z mniejszą ilością formalności i jest szybszy do uzyskania. O ile standardowy czas oczekiwania na kredyt hipoteczny to kilka tygodni, to kredyt gotówkowy można uzyskać już w przeciągu kilku dni.

Wspólnym mianownikiem zarówno w przypadku kredytu gotówkowego jak i hipotecznego jest to , że aby zaciągnąć każdy z nich musimy wykazywać zdolność kredytową.

 

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny – który z nich wybrać?

Kredyt gotówkowy w skrócie

Kredyt gotówkowy będzie naturalnym wyborem jeśli interesuje Cię relatywnie mała kwota kredytu ( np. kilkadziesiąt tysięcy złotych), chcesz ją szybko uzyskać, a cel nie jest związany z nieruchomością (np. zakup samochodu) – bądź nie masz nieruchomości, która mogłaby stanowić zabezpieczenie kredytu. Kredyt gotówkowy będzie również wyśmienitym rozwiązaniem jeśli dysponujesz nieruchomością która mogłaby być zabezpieczeniem  kredytu, a cel kredytu jest mieszkaniowy (np. remont nieruchomości), ale nie chcesz zastawiać całej nieruchomości o znacznej wartości dla kilkudziesięciu  tysięcy złotych . Rozważ kredyt gotówkowy również kiedy planujesz zaciągnięcie kredytu na krótko okres – w przypadku kredytu hipotecznego formalności będą trwały długo i poniesiesz dodatkowe koszty ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości.

Kredyt hipoteczny w skrócie

Kredyt hipoteczny będzie natomiast naturalnym rozwiązaniem kiedy zamierzasz realizować cel związany z nieruchomością (np. zakup czy budowa nieruchomości) a kwota kredytu jest znaczna, niemożliwa do uzyskania w kredycie gotówkowym. Niższe oprocentowanie i dłuższy okres kredytowania w kredycie hipotecznym w porównaniu do kredytu gotówkowego pozwolą Ci na obniżenie miesięcznej raty i zachowanie lepszej płynności. Kredyt hipoteczny na cel dowolny czyli pożyczka hipoteczna będzie również najlepszym rozwiązaniem kiedy cel na jaki zaciągasz kredyt nie jest celem mieszkaniowym, kwota kredytu jest znaczna a Ty dysponujesz nieruchomością która może stanowić przedmiot zabezpieczenia.

Jeśli stoisz przed zaciągnięciem kredytu i nie wiesz czy w twoim przypadku lepszy będzie kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny zapraszam do kontaktu. Jako ekspert (doradca kredytowy) z wieloletnim doświadczeniem, pomogę Ci bezpłatnie dobrać rodzaj kredytu najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!