Klienci rozpoczynający ubieganie się o kredyt często pytają ile czasu trwa cały proces ubiegania się o kredyt hipoteczny? Odpowiedź w artykule poniżej.
Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?
Cały proces liczony od momentu podpisania umowy przedwstępnej/rezerwacyjnej do wypłaty kredytu trwa zazwyczaj 45-60 dni.
Dlaczego tak długo? Ponieważ składa się na niego wiele etapów a każdy z nich wymaga czasu .
Warto zwrócić uwagę , że podpisanie umowy przedwstępnej to dopiero początek całego procesu ubiegania się o kredyt , kolejne etapy to np.:
- kompletowanie dokumentów,
- spotkanie w sprawie złożenia wniosków kredytowych,
- dostarczanie uzupełnień wymaganych przez banki,
- analiza do decyzji kredytowej (łącznie z wyceną nieruchomości),
- negocjacje warunków kredytowych,
- spełnienie warunków do przygotowanie umowy kredytowej,
- umówienie spotkania i podpisanie umowy kredytowej,
- umówienie spotkania i podpisanie aktu notarialnego,
- spełnienie warunków do wypłaty i uruchomienie kredytu.
Klienci bardzo często pytają również ile trwa sam proces uzyskiwania decyzji kredytowej? W zależności od banku decyzję taką można uzyskać w terminie od kilku dni do 3 tygodni, przy czym należy pamiętać, że bardzo często mowa tutaj jedynie o decyzji wstępnej tzn. po weryfikacji zdolności kredytowej klienta ale jeszcze przed weryfikacją zabezpieczenia kredytu czyli nieruchomości.
Samo nasuwa się również pytanie – czy można przeprowadzić cały proces ubiegania się o kredyt w czasie krótszym niż 45 dni? Tak, można, należy natomiast liczyć się z tym ze będzie to wymagało dużego zaangażowania po stronie klienta, (np. sprawne kompletowanie dokumentów, zlecenie operatu nieruchomości na koszt klienta jeszcze przed wydaniem decyzji itp. ) jak również, że podaż ofert banków umożliwiających uzyskanie kredytu w takim czasie będzie ograniczona.
Kredyt hipoteczny – czas oczekiwania może być różny
Należy zwrócić uwagę, że banki dostępne na rynku mają bardzo różne czasy procesowe tj., czas a uzyskanie samej decyzji jak też przeprowadzenie całego procesu ubiegania się o kredyt. Czasy procesowe w bankach zależą np. od:
- jaka jest jakość aktualnej oferty prezentowanej przez bank a tym samym jakie jest zainteresowanie tą oferta wśród klientów, przy czym uwaga-zdarzają się banki, które mimo bardzo dobrej oferty mają również bardzo sprawny proces,
- jak określone są moce przerobowa banku-jak sprawny system do obsługi wniosków posiada bank, ilu pracowników zatrudnia , czy pracuje również w soboty i niedziele itp.
- jaką politykę odnośnie wyceny nieruchomości ma bank tzn. czy sporządza wycenę sam przed wydaniem decyzji czy też umożliwia dostarczenie wyceny zleconej na rynku przez klienta,
- jakie są parametry konkretnego wniosku ,tzn. jaka jest kwota kredytu , źródła dochodów wnioskodawców, jak bardzo złożony jest temat,
- jaką bank prowadzi politykę odnośnie możliwości nadawania priorytetów dla wniosków-tzn. czy zezwala na nadawanie priorytetów czy tez nie( jeżeli tak to od jakiej kwoty kredytu możliwe jest nadanie priorytetu, czy tylko dla wniosków z operatem klienta czy również bez itp.).
Co można zatem zrobić aby skrócić proces ubiegania się o kredyt?
12 porad, dzięki którym uzyskasz kredyt szybciej!
- zweryfikuj swoje możliwości jeszcze przez wyborem nieruchomości – umów się w tym celu na spotkanie z ekspertem kredytowym (doradcą kredytowym) jeszcze zanim rozpoczniesz cały proces ubiegania się o kredyt. Nie trać czasu na badanie zdolności dopiero po tym jak będziesz miał znalezioną nieruchomość.
- poszukuj nieruchomości aktywnie – nie pozwól aby poszukiwanie nieruchomości trwało „w nieskończoność”. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy ds. nieruchomości.
- podpisz umowę przedwstępną dopiero kiedy zbywca będzie miał zgromadzone dokumenty dot. nieruchomości – czas na finalizację transakcji określony w umowie przedwstępnej liczony jest od momentu jej podpisania, podpisz więc umowę przedwstępną dopiero wówczas kiedy zbywca potwierdzi, że dysponuje wszystkimi dokumentami, które są Ci niezbędne żeby ubiegać się o kredyt.
- podpisz umowę rezerwacyjną/przedwstępną na odpowiednio długi okres aby nie musieć aneksować jej w trakcie ubiegania się o kredyt-spowoduje to niepotrzebne zamieszanie i w ogólnym rozrachunku tylko wydłuży proces ubiegania się o kredyt. Umowę rezerwacyjną podpisz na okres nie krótszy niż 30 dni, umowę przedwstępną na 45-60 dni.
- wybierając banki do których złożysz wnioski kredytowe zawsze kieruj się jakością oferty ale miej w zanadrzu jedną ofertę gdzie proces ubiegania o kredyt jest szybki – być może to właśnie ta oferta pozwoli Ci na skrócenie całego procesu ubiegania się o kredyt.
- kompletuj dokumenty sprawnie – zastanów się na które z nich będziesz musiał czekać najdłużej i wystąp o nie w pierwszej kolejności. Skorzystaj z pomocy eksperta(doradcy) kredytowego w kompletowaniu dokumentów nieruchomości.
- bądź responsywny – reaguj aktywnie na prośby banków o uzupełnienia, dodatkowe wyjaśnienia itp. Nie „odpuszczaj” uzupełnień do banku, który nie jest Twoim bankiem pierwszego wyboru.
- zleć wcześniej wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości – jeżeli każdy z banków do których wnioskujesz będzie wymagał wykonania operatu szacunkowego nieruchomości nie czekaj z jego zleceniem aż do wydania decyzji.
- zastanów się wcześniej, która z ofert o które wnioskujesz jest Twoją docelową, tzn. interesuje Cię najbardziej – po uzyskaniu decyzji z tego banku będziesz mógł sprawnie przystąpić do negocjacji i finalizacji procesu, jeżeli to możliwe zadbaj również o nadanie priorytetu dla wniosku w tym banku-pomoże Ci w tym Twój ekspert (doradca ) kredytowy.
- prześlij notariuszowi umowę kredytową celem przygotowania aktu notarialnego jeszcze przed jej podpisaniem – nie czekaj do podpisania umowy, podpisaną umowę przedstawisz notariuszowi na spotkaniu na którym będziesz podpisywał akt przeniesienia własności. Zapytaj notariusza jakie pozostałe dokumenty będą potrzebne na podpisaniu aktu i skompletuj je zawczasu. Poproś notariusza o wycenę aktu razem z kosztem wpisu do hipoteki.
- postaraj się umówić podpisanie umowy kredytowej i aktu notarialnego tego samego dnia – jeżeli to niemożliwe zadbaj aby podpisanie aktu notarialnego nastąpiło w jak najkrótszym odstępie czasu od podpisania umowy kredytowej.
- korzystaj z podpowiedzi eksperta – doświadczony ekspert(doradca) kredytowy wskaże Ci w którym oddziale banku podpisanie umowy kredytowej pójdzie sprawnie, czy warto skorzystać z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank, czy też gdzie na rynku można znaleźć najlepsze ubezpieczenie nieruchomości. Nie wywarzaj otwartych drzwi! Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego!
Jeżeli zamierzasz ubiegać się o kredyt i chciałbyś aby cały proces zajął Ci jak najmniej czasu a jednocześnie szukasz eksperta (doradcy) który przeprowadzi ten proces od początku do końca w jak najbardziej efektywny sposób – zapraszam do współpracy!
Szukaj w serwisie
Najnowsze Case Study
Najnowsze Aktualności
Umów się na spotkanie z doradcą
Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda
Notus Finanse S.A.,
Al. Jerzego Waszyngtona 146
04-076 Warszawa