Coraz więcej klientów wykorzystuje potencjał swojej zdolności kredytowej i nabywa mieszkania inwestycyjne na tzw. flipa.

Czym jest zakup nieruchomości „na flipa”?

Nabycie nieruchomości na flipa to zakup inwestycyjny/spekulacyjny, na krótki okres  tzn. klient nabywa nieruchomość z pewnym dyskontem (wynikającym np. ze stanu technicznego bądź prawnego ) następnie nadaje nieruchomości wartość dodaną (usuwa wadę prawną lub remontuje) i sprzedaje z zyskiem

Transakcja zakupu na flipa jest często określana również jako zakup na wejście-wyjście ze względu na krótki horyzont inwestycji.

Kupno nieruchomości na tzw. flipa - o co chodzi?

 

Zakup nieruchomości na flipa – czy tylko za gotówkę?

Warto zwrócić uwagę, że zakup na flipa można przeprowadzić również wykorzystując kredyt hipoteczny, tzn. nie angażując środków własnych .

Banki nie mają wprawdzie produktów kredytowych określanych wprost jako narzędzia do zakupu na flipa, natomiast wykorzystując  odpowiednio oferty kredytów hipotecznych  dostępne na rynku możemy sfinansować flipa w optymalny sposób, tzn. taki który wygeneruje najmniejszy całkowity koszt kredytu nie w nominalnym okresie na jaki został zaciągnięty a w rzeczywistym, krótszym okresie spłaty.

 

Zaciągamy kredyt na flipa – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem przy zaciąganiu na flipa jest :

  • brak up-frontu w kredycie(prowizji za udzielenie kredytu bądź dużego, jednorazowo płatnego z góry ubezpieczenia),  oraz
  • brak opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu już od pierwszego dnia po jego zaciągnięciu.

 

Jeżeli sytuacja kredytobiorcy na to pozwala należy zaciągnąć kredyt zarówno bez kosztów wejścia jak i bez opłaty za wcześniejszą spłatę(np. ING i Millennium), jeśli kredytobiorca nie ma takiej możliwości(np. specyfika nieruchomości, zbyt słaba zdolność  itp.) należy wybrać banki w których suma kosztów wejścia i wyjścia będzie jak najmniejsza.

Warto również zwrócić uwagę, że jeżeli musimy wybrać kredyt z jednorazowym, dużym ubezpieczeniem płatnym za dany okres z góry przy spłacie kredytu przed czasem bank musi zwrócić nam składkę ubezpieczenia za niewykorzystany okres.

 

Czy w transakcji typy FLIP marża i RSSO są istotne?

W przypadku kredytu na flipa marża a tym samym RRSO mają mniejsze znaczenie ponieważ z racji rzeczywistego krótkiego okresu finansowania parametrami,  które najmocniej wpływają na koszt  takiego kredytu są opłaty za wejście(prowizja, jednorazowe ubezpieczenia) i opłaty za wyjście. Mówiąc wprost,  korzystna marża a przez to niższa rata  w krótkim okresie spłaty  nie zrekompensuje nam wysokich kosztów wejścia /wyjścia.

 

Co z pozostałymi parametrami kredytu?

Aby koszt kredytu w planowanym okresie spłaty był jak najniższy warto również zwrócić uwagę na pozostałe parametry kredytu takie jak koszt wyceny nieruchomości, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie niskiego wkładu  czy ubezpieczenie pomostowe ale będą one miały już znacznie mniejszy wpływ na całkowity koszt kredytu niż koszty wejścia i wyjścia (prowizja i opłata za wcześniejszą spłatę).

Inwestorom zależy zazwyczaj na zachowaniu jak największej płynności, dlatego tez zazwyczaj decydują się na kredyt w ratach równych , z minimalnym wymaganym wkładem własnym(od 10%)  i nominalnym długim okresem spłaty(25-30 lat).

 

Nieruchomość na flipa – co jeszcze warto wiedzieć?

Zakup nieruchomości na flipa możliwy jest zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, każdorazowo w kredycie można dobrać również środki na remont/wykończenie nieruchomości.

Nieruchomość na rynku pierwotnym można zbyć jeszcze przed jej oddaniem do użytku(cesja), sprzedać nieruchomość na rynku wtórnym możemy natomiast dopiero wówczas kiedy jesteśmy wpisani jako właściciel nieruchomości do księgi wieczystej.

Jeżeli nieruchomość, którą nabywamy ma nieuregulowaną sytuacje prawną można zabezpieczyć się na innej nieruchomości niż ta która stanowi przedmiot finansowania( również należącej do osoby trzeciej, która nie przystępuje do kredytu) bądź posiłkować się możliwie najtańszym kredytem niezabezpieczonym(gotówkowym).

Możliwe jest również nabycie nieruchomości z licytacji komorniczej.

 

Zainteresował Cię ten temat? Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się ze mną na spotkanie!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!