Osoby uzyskujące dochód z działalności rolniczej – podobnie jak osoby ubiegające się o kredyt przy działalności gospodarczej – bardzo często mają problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, sprawdź z czego to wynika i jak podejść do tematu, aby uzyskać kredyt hipoteczny przy działalności rolniczej.

Działalność rolnicza a kredyt hipoteczny

Dochody z szeroko rozumianej działalności rolniczej mogą pochodzić z kilku źródeł:

  • dopłaty do hektarów przeliczeniowych,
  • dopłaty Unijne,
  • dochody z działalności rolniczej (sprzedaży płodów rolnych) prowadzanej w ramach działów specjalnych produkcji rolnej bądź prowadzonej poza działami specjalnymi produkcji rolnej.

O ile dochody z dwóch pierwszych źródeł (dopłaty) akceptowalne są przez większość banków, to podstawowym problemem, z którym przyjdzie się zmierzyć osobie uzyskującej dochód z działalności rolniczej jest fakt, że tylko nieliczne banki akceptują dochód ze sprzedaży płodów rolnych, a to źródło jest zazwyczaj podstawowym dochodem rolnika (dopłaty zazwyczaj stanowią tylko niewielką część sumy dochodów).
Doświadczony ekspert (doradca) kredytowy będzie w stanie wskazać, które to banki i na co należy zwrócić uwagę ubiegając się w nich o kredyt i legitymując się dochodem z działalności rolniczej.

O czym pamiętać zaciągając kredyt hipoteczny przy działalności rolniczej?

  • Przede wszystkim, wbrew obiegowej opinii panującej na rynku, z którą można spotkać się w wielu bankach aby ubiegać się o kredyt hipoteczny bazując na dochodzie z działalności rolniczej nie trzeba prowadzić działalności rozliczanej PIT-em, innymi słowy może to być również dochód z działalności rolniczej prowadzonej poza działami specjalnymi produkcji rolnej. Podstawą do wyliczenia zdolności będą tutaj dokumenty takie jak faktury, wpływy na rachunek itp. Problemem nie będzie tutaj również brak zaświadczenia z gminy o wysokości dochodu,
  • banki analizując dochody z działalności rolniczej biorą pod uwagę różne okresy (np. ostatnich 6/12/24 miesięcy) dlatego też brak zdolności kredytowej w jednym banku nie musi oznaczać braku zdolności w innych,
  • jeżeli Twoja działalność rolnicza cechuje się sezonowością (np. sprzedaż owoców sezonowych), gdzie dochody są uzyskiwane w kilku miesiącach roku nie przejmuj się – cześć banków zaakceptuje taką sytuację,
  • jeżeli dochód wyliczony z Twojej działalności rolniczej jest zbyt niski aby samodzielnie stanowić źródło spłaty kredytu pamiętaj, ze w połączeniu z dodatkowym dochodem (np. Twojego współmałżonka) może być zupełnie wystarczający. Ponadto jest wiele innych sposobów na podniesienie i zwiększenie zdolności kredytowej.
  • w części banków wpływ na wysokość dochodu przyjętego do analizy będą miały nie tylko dopłaty oraz przychody ze sprzedaży produktów rolnych, ale również wielkość gospodarstwa rolnego, to czy działalność jest prowadzona na gruntach własnych czy dzierżawionych, majątek w postaci maszyn i urządzeń czy liczba zatrudnionych pracowników. Doświadczony ekspert (doradca) kredytowy będzie w stanie wskazać jaką politykę oceny zdolności kredytowej stosuje dany bank.

Ponieważ dochód z działalności rolniczej jest relatywnie rzadko występującym źródłem dochodu wśród klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny to należy mieć świadomość, ze też doświadczenie ekspertów, tzw. doradców kredytowych w zakresie procedowania wniosków o kredyt hipoteczny z takim dochodem może być bardzo różne – można więc trafić na eksperta (doradcę), który ma doświadczenie w procedowaniu takich wniosków bądź tez na takiego, który zetknął się z tematem po raz pierwszy. Jeśli uzyskujesz dochód z działalności rolniczej i zależy Ci aby Twoją sprawę poprowadził ekspert (doradca) z doświadczenie – zapraszam do współpracy.

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!