Finansowanie Spółdzielczego Własnościowego Prawa do Lokalu: CASE STUDY

Finansowanie bankowe Spółdzielczego Własnościowego prawa do lokalu (SWPdL)

Większość banków na rynku finansuje SWPdL niezależnie od tego czy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą czy tez  nie.

Finansowanie Spółdzielczego Własnościowego Prawa do Lokalu

 

Ze względu na wymogi ustawy o bankach hipotecznych i listach zastawnych podstawowe ograniczenia dotyczące finansowania SWPdL dotyczą tzw. banków hipotecznych, tzn. mBank podwyższa marże kredytu o 2 pp. do momentu przekształcenia nieruchomości na własność a PeKaO BH nie finansuje nieruchomości tego typu Pozostałe banki kredytują SWPdL bez ograniczeń.

Jeżeli nabywana nieruchomość nie ma  założonej księgi wieczystej  bank będzie wymaga zaświadczenia ze spółdzielni, że nie ma przeciwwskazań do jej założenia. Wniosek o założenie KW składany jest w An przenoszącym własność.

Nieliczne banki dostępne na rynku sfinansują SWPdL nawet jeżeli spółdzielnia ma nieuregulowane prawo własności do gruntu na którym posadowiony jest budynek (np. wygasło użytkowanie wieczyste) pod warunkiem, że jest założona KW na sam lokal (np. ING).

Cena kredytu na SWPdL (marża , prowizja itp.) nie różni się od ceny kredytu na nieruchomość o odrębnej własności (poza mBankiem gdzie marża +2pp).

Jeżeli nabywana nieruchomość jest w słabym stanie technicznym zbywca może powiększyć kredyt o środki na remont nieruchomości w zakresie maksymalnego dopuszczalnego LTV.

 

Planujesz zakup lokalu SWPdL i myślisz o kredycie? Skontaktuj się ze mną!

Mateusz Dyrda
Ekspert Kredytowy / Doradca Kredytowy | Ostatnie wpisy

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku Open Finance 2012, 2013, 2015, 2017. W branży od 2008 r.

Comments are closed.

Zadzwoń!
Jak dojechać?