Czy świadczenia potocznie określane jako „na dzieci” czyli alimenty, 500+ czy też dochody uzyskiwane podczas urlopu macierzyńskiego mogą zostać uwzględnione do zdolności kredytowej podczas zaciągania kredytu hipotecznego? Odpowiedź w artykule poniżej.

Alimenty a zdolność kredytowa – czy alimenty są liczone jako dochód?

Ogólna zasada jest taka, że alimenty nie są uwzględniane jako dochód  dla tego, kto je otrzymuje ale zawsze są uwzględniane jako zobowiązanie dla tego kto je płaci.

Od tej zasady są jednak drobne wyjątki, tzn.:

  • cześć banków mimo, iż nie uwzględni alimentów jako dochód to zmniejszy na ich podstawie koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
  • nieliczne banki uwzględnią alimenty jako dochód w kwocie nie wyższej niż np. 300 PLN na dziecko.

Należy pamiętać, że aby alimenty jakkolwiek(zmniejszenie kosztów/dodatkowy dochód) zostały uwzględnione w analizie zdolności kredytowej muszą być one zasądzone i wpływać na konto.

500+ a zdolność kredytowa – czy 500+ jest liczone jako dochód?

Ogólna zasada jest taka, że dochód z 500+ przy kredycie hipotecznym nie jest uwzględniany  w analizie zdolności kredytowej.

Na chwilę obecną na rynku jest tylko jeden bank który przy kredycie hipotecznym uwzględni ten dochód do analizy zdolności kredytowej, ale aby tak się stało skróci on okres kredytowania do ukończenia 18 roku życia najstarszego dziecka na które jest uzyskiwane świadczenie. Innymi słowy,  aby 500+ zostało uwzględnione do zdolności, okres kredytowania nie może być dłuższy niż pozostały okres w którym będzie uzyskiwane świadczenie.

Świadczenie 500+, tak samo zresztą jak alimenty, dużo łatwiej jest uwzględnić do zdolności przy kredycie gotówkowym – tego typu świadczenia będą akceptowane jako dochód przez znacznie większa ilość banków niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Urlop macierzyński a zdolność kredytowa – czy świadczenie urlopowe jest liczone jako dochód?

Ogólna zasada jest tu podobna – właściwie wszystkie banki dostępne na rynku uwzględniają do zdolności kredytowej dochód z ukropu macierzyńskiego.

Trzeba natomiast pamiętać o kilku dodatkowych obostrzeniach z którymi możemy się spotkać tzn.:

  • większość banków wymaga aby klientka napisała niezobowiązujące oświadczenie, że nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego i zamierza powrócić do pracy – takie oświadczenie do niczego nie obliguje,
  • dochód z urlopu macierzyńskiego zostanie uwzględniony do zdolności tylko jeżeli jest wypłacany w ramach umowy o pracę-nie działalności gospodarczej,
  • cześć banków nie zaakceptuje dochodu z urlopu macierzyńskiego jeżeli jest to jedyne źródło dochodu wnioskodawców,
  • możemy spotkać się również z sytuacja, że bank doliczy do obciążeń koszt zapewnienia opieki nad dzieckiem po powrocie z urlopu macierzyńskiego,
  • dochód z macierzyńskiego może zostać uwzględniony do zdolności niezależnie od tego czy jest wypłacany przez pracodawcę czy tez przez ZUS – w przypadku wypłaty świadczenia przez ZUS wymaga się dodatkowego dokumentu potwierdzającego wysokość wypłaconego zasiłku.

Alimenty, 500+ i dochód z urlopu macierzyńskiego vs. zdolność kredytowa: podsumowanie.

Możliwość uwzględnienia dochodu z otrzymywanych alimentów, świadczenia 500+ i urlopu macierzyńskiego gdy staramy się o kredyt hipoteczny to często „być albo nie  być” dla zdolności kredytowej danego klienta. Poza urlopem macierzyńskim, alimenty i 500+ raczej nie będą akceptowane przez większość banków.

Jeżeli uzyskujesz dochody z tytułu wymienionych świadczeń i chciałbyś sprawdzić w jaki sposób możesz uwzględnić je zwiększając swoją zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym zapraszam do współpracy z ekspertem (doradcą) kredytowym – zapraszam do kontaktu!

Szukaj w serwisie

Najnowsze Case Study

Więcej CASE STUDY

Najnowsze Aktualności

Więcej Aktualności

Umów się na spotkanie z doradcą

Ekspert / Doradca Kredytowy
Mateusz Dyrda

Mateusz Dyrda

Ekspert kredytowy (Doradca kredytowy) pracujący na terenie Warszawy. Ekspert Roku: 2012, 2013, 2015, 2017, 2019. W branży od 2008 r. Zapraszam na spotkanie – współpraca ze mną jest całkowicie bezpłatna. Umów się na spotkanie już dziś!